NAJLEPŠIE DETSKÉ KNIHY

Zostavovateľky

Kategória:
Knihy pre najmenších/0 – 3 roky

Alžbeta Uríková

Propagátorka čítania deťom, redaktorka, blogerka, mama, po nociach neúnavná hľadačka najkrajších detských kníh u nás a za hranicami. Nájdete ju na blogu pampuch.sk.

Kategória:
Knihy pre najmenších/0 – 3 roky

Ľudmila Mičianová

Logopedička a autorka detských kníh. Vo voľnom čase by ste ju v kníhkupectve márne hľadali v oddelení pre dospelých. Doma vychováva troch zanietených čitateľov - Adelku, Zuzanku a Tomáška.

Kategória:
Knihy pre najmenších/0 – 3 roky

Monika Freml

Od rána do noci píše a hovorí o detských knihách. Ako Bookvička. zdieľa tie, ktoré by si ako dieťa sama priala mať. Rada podporuje rodičov, aby sa s deťmi nebáli čítať ani v cudzom jazyku.

Kategória:
Knihy pre deti/4 – 6 rokov

Markéta Andričíková

Vysokoškolská pedagogička, zaoberá sa svetovou literatúrou, svetovým filmom, no predovšetkým literatúrou pre deti a mládež a jej recepciou. Doma má troch čitateľov: manžela (takisto literárneho vedca), a dvoch synov. Miluje tanec a výtvarné umenie.

Kategória:
Knihy pre deti/4 – 6 rokov​

Viktória Marcinová

Téme čítania s deťmi sa venuje od roku 2014. Začala portálom Čítajme si spolu, pokračovala projektom Prečítané leto a niekoľko posledných rokov v OZ Krajina čitateľov pomáha učiteľom a vylúčeným komunitám s čítaním v detskom veku.

Kategória:
Knihy pre deti/4 – 6 rokov​

DOMINIKA PETÁKOVÁ

Vyštudovala literárnu vedu a pracuje ako knihovníčka. Čitateľka, hľadačka kvalitnej literatúry (nielen) pre deti. Zbožňuje obrázkové knihy a je fanúšička komiksov a grafických románov.

Kategória:
Knihy pre deti/7 – 10 rokov​​​

Zuzana Herbrychová

Učiteľka slovenského jazyka a dejepisu, poplach, človek, ktorý ide občas hlavou proti múru a praje si aspoň občas spoznať nudu. Knihy sú jej druhé JA, sú jej súčasťou doma i v práci. Číta ráno, večer, cez vyučovanie. Sama i s deťmi, vlastnými i školskými

Kategória:
Knihy pre deti/7 – 10 rokov​​

Mirka Trippé

Učiteľka, ktorá na vyučovaní často využíva beletriu. Autorka vzdelávacieho programu KamžeKam a veľká podporovateľka učenia sa v súvislostiach.

Kategória:
Knihy pre deti/7 – 10 rokov

MIRIAM HALAMIČKOVÁ

Liečebná pedagogička, arteterapeutka a huslistka, ktorá chodí svetom ako potulná rozprávkarka. Rozpráva príbehy, vytvára s deťmi postavičky z kníh a skladá piesne o knihách ako Dievča bez hranostaja.

Kategória:
Knihy pre deti/11 – 13 rokov​​​

Lucia Hlubeňová

Knižná redaktorka a skautka, prekladateľka, no predovšetkým tuláčka po knihách a milovníčka detskej ilustrácie. Poznávacie znamenia: modré okuliare, líšky a Japonsko.

Kategória:
Knihy pre deti/11 – 13 rokov

Veronika Inglotová

Učiteľka a školská knihovníčka v B. Štiavnici. Má rada zaujímavú knižnú tvorbu (vrátane komiksov). Spolupracuje s mnohými vydavateľstvami či vedecko-fantastickým portálom scifi.sk, kde zastáva kreatívnu funkciu recenzentky. Číta rada a veľa.

Kategória:
Knihy pre deti/11 – 13 rokov

Martina Jánošíková

Cez spoluprácu s kníhkupectvom Artforum od roku 2015 intenzívne sleduje literatúru pre deti a mládež. Vyhľadáva knihy, z ktorých sa dajú tvoriť knižné dielne. Jej záujem o knihy súvisí so storytellingom, ktorý je rafinovanou cestou k čitateľstvu. ​

Kategória:
Knihy pre deti/14 – 16 rokov​​​

Lucia Borovská

Pôsobí v neziskovej organizácii Indícia, kde sa venuje zmene prístupu vo vyučovaní na základných školách. Je tiež zakladajúca členka OZ Úlet s knihou, editorka a mama dvoch tínedžerov.

Kategória:
Knihy pre deti/14 – 16 rokov​​​

Petra Mišáková

Sociálna pracovníčka a bývalá knihovníčka. Je editorkou a recenzentkou pre OZ Úlet s knihou a zaujíma sa o biblioterapiu, teda o príbehy, ktoré liečia dušu.

Kategória:
Knihy pre deti/14 – 16 rokov

Michaela dobríková

Bývalá novinárka a knihovníčka. Nenasytná čitateľka dobrej fantasy a sci-fi. Venuje sa projektom vzdelávania detí v environmentálnej výchove.

Kategória:
Knihy pre deti/14 – 16 rokov

Viera Némethová

Vedúca knižnično-informačných služieb a metodička v Miestnej knižnici Petržalka, recenzentka portálu Úlet s knihou. Vedie knižný klub, vytvára podujatia pre deti aj dospelých. S knihami sa vždy snaží pracovať tak, aby pri stretnutí s deťmi knihy a aj deti „ožívali“.

Kategória:
Knihy pre všetkých

Miroslava

Autorka blogu odetskychknihach.sk, kde čitateľov presviedča o tom, že deti si môžu obľúbiť aj náročnejšiu literatúru. Najviac sa teší z toho, že jej deti si osvojili jej prístup ku knihám.

Grafická úprava katalógu

Zuzana Bartová

Zuzana Bartová sa venuje ilustrácií a grafickému dizajnu ako freelancer už nejaký ten čas. Jej tvorbu je možné vidieť napríklad v časopisoch, knihách ale aj v rôznych komerčných projektoch. Keď netvorí rada číta dobré knihy a chodí do prírody na prechádzky alebo turistiku. Na sociálnych sieťach ju nájdete ako wildflower a viac sa môžete dozvedieť aj na jej webe wildflower.sk.